Kipu- ja kuumelääkkeet

Kipu- ja kuumelääkkeet

Kipu- ja kuumelääkkeet

Tilapäisestä kivusta, kuumeesta tai flunssan oireista kärsivän ulottuvilla on useita ilman reseptiä myytäviä lääkkeitä: parasetamoli, ibuprofeeni, ketoprofeeni ja asetyylisalisyylihappo lukuisilla eri kauppanimillä. Niiden käyttötarkoitukset kattavat mm. lihas- ja nivelkivut, kuumeen, päänsäryn, kuukautiskivut, hammassäryn, reumasäryn ja flunssan oireet.

Varmistathan farmaseutilta kipulääkkeen sopivuuden. Tulehduskipulääkkeillä on yhteisvaikutuksia etenkin verenohennus-, verenpaine- ja mielialalääkkeiden kanssa.


Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:

Panadol Hot on lääke tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. Sen vaikuttava aine on parasetamoli. Juoma maistuu mustaherukalta ja tuoksuu mentolilta. Alle 4-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön lääkärin ohjeen mukaan.

7,98
1 kpl = 0,67 €

Burana on tulehduskipulääke. Sen vaikuttava aine on ibuprofeeni, joka poistaa kipua ja tulehdusta ja alentaa kuumetta. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

3,98

Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka nopeasti lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Zapp tableteilla kivun lievittyminen alkaa nopeammin kuin tavallisia parasetamolitabletteja käytettäessä. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua.

4,48

Lääke (Pakkauskoko: 20 tablettia)

Buranan vaikuttava aine ibuprofeeni lievittää kipua estämällä kivun välittymistä keskushermostoon ja alentaa myös kuumetta. Buranaa käytetään tilapäisten kuume- ja kiputilojen hoitoon.
4,28

Panadol Novum on särky- ja kuumelääke, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Panadol Novum-tabletteja käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon.

3,71

Aspirin 500 mg tabletti sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä. Vilustumistaudeissa sitä käytetään lievittämään päänsärkyä ja kuumetta. Aspirin 500 mg tabletteja voidaan käyttää myös kuukautiskipujen ja reumasairauksien hoitoon. Pienempinä annoksina lääke vaikuttaa myös veren hyytymiseen.

8,97

Burana-Caps-kapselien sisältämä ibuprofeeni on ns. tulehduskipulääke. Se hillitsee kipua ja alentaa kuumetta. Burana-Caps-kapseleiden käyttöaiheita ovat tilapäiset kipu- ja kuumetilat, kuten virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan oireet, lihas- ja nivelkivut, päänsärky, migreeni, reumasärky, kuukautiskivut ja hammassärky.

4,99
Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo. Disperin 500 mg-vahvuutta käytetään särkytilojen sekä kuume- ja reumaattisten sairauksien hoitoon kuten päänsärky, hammassärky, kuukautiskivut, lihas- ja nivelsäryt ja vilustumistaudit. Jatkuvaan käyttöön ja alle 7-vuotiaille lapsille vain lääkärin ohjeen mukaan. Ei suositella ensisijaiseksi kuumelääkkeeksi lapsille ja nuorille.
3,49

Ibusal-tablettien sisältämä ibuprofeeni on ns. tulehduskipulääke. Se lievittää kipua estämällä kivun välittymistä keskushermostoon ja alentaa kuumetta vähentämällä kuumetta aiheuttavien välittäjäaineiden muodostumista. Ibusal-tabletteja käytetään tilapäisten kuume- ja kiputilojen hoitoon, kuten virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan oireisiin, lihas- tai nivelkipuihin, päänsärkyyn, reumasärkyyn, kuukautiskipuihin ja hammassärkyyn. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä. Ibusal 400 mg sopii aikuisille ja yli 4-vuotiaille (20-kiloisille) lapsille.

3,26
Ibumax on tulehduskipulääke, joka sisältää ibuprofeenia. Ibuprofeeni lievittää kipua ja kuumotusta ja vähentää punotusta ja turvotusta sekä alentaa kuumetta. Ibumax-tabletteja käytetään tilapäisiin kipu- ja kuumetiloihin, kuten nuhakuumeen tai influenssan oireisiin, päänsärkyyn, lihas- ja nivelkipuihin, reumasärkyyn, kuukautiskipuihin ja hammassärkyyn. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä. 1-4-vuotiaille lapsille suosittelemme Ibumax 200 mg tabletteja.
2,00
Keto-tablettien sisältämä ketoprofeeni on tulehdusta, kipua ja kuumetta lievittävä tulehduskipulääke. Keto-tabletteja käytetään tilapäisesti kiputiloihin, kuten lihas- ja nivelkipuihin, päänsärkyyn, reumasärkyyn, kuukautiskipuihin tai hammassärkyyn sekä tilapäisesti kuumeeseen ja muihin nuhakuumeen ja influenssan oireisiin. Alle 12-vuotiaille ja pitkäaikaiseen, yli viikon kestävään käyttöön vain lääkärin määräyksestä.
4,00
Ibutabs-tablettien sisältämä ibuprofeeni on ns. tulehduskipulääke. Ibutabs-tabletteja käytään tilapäisten kuume- ja kiputilojen hoitoon, kuten flunssan oireet, lihas- tai nivelkivut, päänsärky, reumasärky, kuukautiskivut ja hammassärky.
1,99
Pamol 500 mg sisältää parasetamolia, jota käytetään lievän kivun, kuten päänsäryn, hammassäryn, kuukautiskipujen ja lihas- ja nivelkipujen, oireenmukaiseen hoitoon. Valmisteella on kuumetta alentava vaikutus.
2,92

Ketorin on ketoprofeenia sisältävä tulehdusta, kipua ja kuumetta lievittävä tulehduskipulääke. Sen käyttöaiheina ovat päänsärky, lihas- ja nivelkivut, reumasärky, kuukautiskivut ja hammassärky sekä flunssan oireet ja kuumeen oireenmukainen hoito. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

4,27

Panadol Forte on kipulääke, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Sen vaikuttava aine on parasetamoli, joka sopii tilapäisten särky- ja kuumetilojen, kuten vilustumisen, influenssan tai päänsäryn hoitoon.

7,93
Ibumax on tulehduskipulääke, joka sisältää ibuprofeenia. Ibuprofeeni lievittää kipua ja kuumotusta ja vähentää punotusta ja turvotusta sekä alentaa kuumetta. Ibumax-tabletteja käytetään tilapäisiin kipu- ja kuumetiloihin, kuten nuhakuumeen tai influenssan oireisiin, päänsärkyyn, lihas- ja nivelkipuihin, reumasärkyyn, kuukautiskipuihin ja hammassärkyyn. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 1-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.
2,99
1 kpl = 0,15 €

Ibumax-C sisältää ibuprofeenia, joka on tulehduskipulääke ja askorbiinihappoa (C-vitamiinia).

4,51

Ibumax-C sisältää ibuprofeenia, joka on tulehduskipulääke ja askorbiinihappoa (C-vitamiinia).

7,98

Para-Tabs 1 g on kuumetta alentava kipulääke, jonka vaikuttava aine on parasetamoli. Sitä käytetään mm. tilapäisen lihassäryn, päänsäryn, kuukautiskipujen, hammassäryn ja nivelrikon sekä flunssan tai influenssan aiheuttaman kivun ja kuumeen hoitoon. Alle 16-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

7,51

Ibumax-C sisältää ibuprofeenia, joka on tulehduskipulääke ja askorbiinihappoa (C-vitamiinia).

11,99

Para-Tabs on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä kuumeen ja kivun hoitoon virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan yhteydessä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.

2,89

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä tilapäisiin muihin kipuihin sekä virusten aiheuttamaan nuhakuumeen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Se sopii tilapäiseen kivun lievitykseen myös raskaana oleville, astamaatikoille ja mahahaavapotilaille. Alle 3-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

2,12

Paramax Forte- tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun.

2,50

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. Paramax Rapin vaikuttava aine on parasetamoli, joka on kipulääke kuumeen ja kivun oireenmukaisessa hoidossa. Alle 32-kiloisille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan. Alle 32-kiloisille lapsille on saatavilla Paramax Junior 250 mg tabletti.

2,20

Ibuxin -tabletit sisältävät ibuprofeenia, joka on ns. tulehduskipulääke. Ibuprofeeni vähentää kipuaistimusta ja tulehdusta välittävien aineiden syntymistä elimistössä. Ibuprofeenin avulla kipu lievittyy ja kuumotus, punotus ja turvotus vähenevät. Ibuprofeeni myös alentaa kuumetta. Ibuxin -tabletteja käytetään tilapäisiin kipu- ja kuumetiloihin, kuten nuhakuumeen tai influenssan oireisiin, päänsärkyyn, lihas- ja nivelkipuihin, reumasärkyyn, kuukautiskipuihin ja hammassärkyyn. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille (20 kg painaville lapsille) vain lääkärin ohjeen mukaan.

3,95
1 kpl = 0,13 €

Lääke (Pakkauskoko: 10 tablettia)

Ibuxin rapid on tulehduskipulääke, jonka vaikuttava aine on ibuprofeeni. Ibuxin rapidia käytetään lievän tai kohtalaisen kivun, kuten päänsäryn, hammassäryn tai kuukautiskipujen sekä migreenikohtausten oireiden hoitoon. Sitä käytetään myös flunssan yhteydessä ilmenevän kuumeen ja säryn lievittämiseen. Ibuxin rapid soveltuu vähintään 20 kg painavien (noin yli 6-vuotiaiden) lasten, nuorten ja aikuisten hoitoon.
3,98

Päänsärkyyn aikuisille yksi annos 1-3 kertaa vuorokaudessa. Ei alle 15-vuotiaille lapsille. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

7,87

Ibuxin-jauheen vaikuttava aine ibuprofeeni on tulehduskipulääke ja sitä käytetään lievän tai kohtalaisen kivun tai kuumeen lyhyaikaiseen, oireenmukaiseen hoitoon aikuisille ja yli 12-vuotiaille nuorille.

6,82

Ibuxin-jauheen vaikuttava aine ibuprofeeni on tulehduskipulääke ja sitä käytetään lievän tai kohtalaisen kivun tai kuumeen lyhyaikaiseen, oireenmukaiseen hoitoon aikuisille ja yli 12-vuotiaille nuorille.

4,18

Burana mustaherukan makuinen jauhe oraaliliuosta varten on ibuprofeenia sisältävä kuume- ja kipulääke. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 12-vuotiaille vain lääkärin ohjeen mukaan.

5,98
1 kpl = 0,60 €

Burana-C sisältää ibuprofeenia ja C-vitamiinia (askorbiinihappo). Burana-C alentaa kuumetta ja poistaa tulehdusta. Sitä käytetään virusten aiheuttaman flunssan oireiden, kuten kuumeen, lihaskipujen, nivelkipujen ja päänsäryn lievittämiseen.

4,86

Para-Hot on kuumetta alentava kipulääke mustaviinimarjan makuisena juomana. Annospussi sekoitetaan kupilliseen lämmintä nestettä. Yksi pussi sisältää 500 mg parasetamolia. Para-Hot särkylääkettä käytetään mm. virusten aiheuttaman nuhakuumeen tai influenssan aiheuttaman kuumeen ja kivun oireenmukaiseen hoitoon. Alle 4-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeiden mukaan.

5,59

Pinex suussa hajoava tabletti on tarkoitettu lievän tai kohtalaisen kivun sekä kuumeen hoitoon lapsilla ja aikuisilla. Se sisältää vaikuttavana aineena parasetamolia. Suussa hajoavan tabletin voi nielaista sellaisenaan, antaa liueta suussa tai liuottaa pieneen määrään vettä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 33 kg painaville lapsille vain lääkärin ohjeen mukaan.

6,74
1 kpl = 0,34 €

Pinex Strawberry/vanilla - rakeet on kipu- ja kuumelääke uudessa lääkemuodossa. Rakeet ovat annospusseissa, josta ne kaadetaan suoraan kielen päälle. Ne liukenevat nopeasti ja ovat sitten helposti nieltävissä. Alle 8-vuotiaille tai 26-kiloisille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

4,99
Paracetamol+C ratiopharmin vaikuttavia aineita ovat parasetamoli, jolla on kipua ja kuumetta lievittävä vaikutus ja askorbiinihappo eli C-vitamiini, joka lyhentää vilustumisoireiden kestoa ja korjaa vilustumissairauksiin ja influenssaan liittyvää lisääntynyttä C-vitamiinin tarvetta. Tulehduskipulääkkeistä poiketen Paracetamol+C ratiopharm ei ärsytä ruuansulatuskanavaa eikä vaikuta veren hyytymiseen. Valmiste on tarkoitettu flunssaan ja influenssaan liittyvien kiputilojen kuten lihas- ja nivelkipujen sekä päänsäryn lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen. Alle 30-kiloisille lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin määräyksestä.
4,99

Panadol Coffein on särky- ja kuumelääke. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

11,96

Panadol Coffein on särky- ja kuumelääke. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

4,93

Pamolhot-C-valmistetta käytetään lyhytaikaiseen flunssan, influenssan ja ylähengitystietulehdusten aiheuttamien kuume- ja särkytilojen hoitoon. Se sisältää C-vitamiinia ja parasetamolia, joka on kuumetta alentava kipulääke.

9,96